گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی

گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی

گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی یکی از مراحل طلاق است و برای طلاق حتما گواهی عدم بارداری لازم است. حضانت فرزند یکی از مهم ترین مسائلی است که در طلاق باید مشخص شود. به همین دلیل انجام آزمایش بارداری برای طلاق ضروری است. چرا اگر زنی باردار است باید حضانت فرزند مشترک خود را تعیین کند و بعد طلاق بگیرد. به گفته قانون سن حضانت دختر به گونه ای است که باید تا هفت سالگی و از هفت سالگی تا نه سالگی نزد مادر بماند و پس از این سن از حضانت آزاد می شود. بعد از حضانت تصمیم می گیرد با پدر یا مادرش زندگی کند. اما در ابتدا باید بدانیم طلاق غیابی چیست. قبل از خواندن ادامۀ مقاله پیشنهاد می‌کنیم در صورت تمایل به دریافت اطلاعات در مورد وکیل حقوقی در اصفهان به صفحۀ وکیل حقوقی در اصفهان مراجعه کنید.

در ادامه از دفتر حقوقی آقای مسیح قاسمی به بررسی گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی خواهیم پرداخت. پس همراه ما باشید!

طلاق غیابی چیست؟

اصطلاح طلاق غیابی، جدا از اینکه در جامعه امروزی بسیار شناخته شده و رایج است، در قانون تعریف نشده است. فقط در ماده 303 قانون آیین دادرسی مدنی به احکام غیابی رسیدگی و نقض احکام حضوری می شود. طبق ماده فوق وکیل متهم یا نماینده وی در هیچ یک از جلسات حضور نداشته و یا کتبا و با ارائه لایحه از خود دفاع کرده و یا حتی اخطاریه جلسات را به دادگاه ارسال کرده است.

برای این فرد یک شخص حقیقی و حکم قضایی صادر می شود و در صورت امکان حکم غیبت صادر خواهد شد. یکی از الزامات این نوع طلاق، ارائه گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی می باشد.

طبق مفهوم ارائه شده در قانون، در شرایطی که در پرونده طلاق، متهم (چه زن و چه مرد) در جریان رسیدگی در دادگاه حاضر نشده و از خود دفاع نکرده و عملاً فرایندی انجام نشده است. صیغه طلاق صادره برای او طلاق غیابی یا بهتر بگوییم طلاق غیابی است.

در ادامه به موضوع گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی چیست پرداخته‌ایم.

گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی چیست

گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی چیست؟

یکی از مراحل اجباری طلاق، گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی است. حضانت فرزند یکی از اصلی ترین مسائلی است که باید در طلاق روشن شود. به همین دلیل اخذ گواهی عدم بارداری برای طلاق غیابی ضروری است.

زیرا در صورت باردار بودن زوجه باید وضعیت حضانت مشترک فرزندان زوج مشخص و سپس طلاق گرفته شود. چیزی که در قانون بیان شده است، سن حضانت فرزند دختر به مقداری است که باید تا هفت سالگی و از هفت سالگی تا نه سالگی با پدر و مادرش زندگی کند و پس از این سن از حضانت برداشته می شود.

در چنین زمانی وی می تواند تصمیم بگیرد با چه کسی زندگی کند. حضانت فرزند ذکور تا هفت سالگی با مادر و از هفت تا پانزده سالگی با پدر است و پس از آن شخصاً تصمیم می گیرد با پدر یا با پدرش زندگی کند.

گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی چه تاثیری دارد؟

بر خلاف تصور بسیاری از مردم در مورد گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی، اخذ این گواهی و اطمینان از باردار نبودن زن به این دلیل است که در صورت بارداری باید موضوع حضانت طفل مشخص شود.

البته اگر زوجه باردار باشد مشکلی در طلاق ایجاد نمی کند. مثلاً اگر طلاق توافقی باشد، حضانت فرزند با توافق زوجین تعیین می شود و توافقات کتبی و طلاق انجام می شود.

اما اگر طلاق در غیاب زوج صورت گرفته باشد، در این شرایط بسته به جنسیت فرزند، تکلیف حضانت تعیین می شود. اگر بچه دختر باشد تا هفت سالگی نزد مادر می ماند و بعد از هفت تا نه سالگی نزد پدر می ماند.

اگر فرزند پسر باشد تا هفت سالگی با مادر خواهد بود و از 7 تا 15 سالگی حضانت با پدر است و پس از خروج از حضانت تصمیم با فرزند است.

در ادامه به موضوع چگونگی دریافت گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی پرداخته‌ایم.

چگونگی دریافت گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی

چگونگی دریافت گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی

همانطور که در بالا توضیح داده شد، اخذ گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی برای اجرای طلاق ضروری است. برای انجام آزمایش غیر بارداری در اکثر موارد زوجه باید به پزشکی قانونی مراجعه کرده و این آزمایش را انجام دهد. در برخی موارد اگر زوجه در آزمایشگاه هایی غیر از پزشکی قانونی آزمایشاتی انجام داده باشد، امکان توافق با دادگاه وجود دارد.

گاهی برای صدور حکم طلاق باید گواهی عدم بارداری به صورت غیابی به دادگاه ارائه شود و گاهی نیز نیازی به ارائه آن به دادگاه نیست و باید در زمان وقوع به دفتر طلاق ارائه شود. این مجموعه با دارا بودن وکلای حرفه ای در این زمینه، می تواند تمامی فرایند های اخذ این گواهی و طلاق غیابی به شما کمک کنند.

این فرد در این صورت کافی است به آزمایشگاه خود مراجعه کند و تست بارداری را مورد انجام قرار دهد و گواهی گواهی عدم بارداری را به وکیل خود به منظور طلاق ارائه دهد. طبق قانون 31 حمایت خانواده: «در صورت رضایت زوجین به حضور جنین، گواهی حضور یا عدم حضور جنین توسط پزشک متخصص برای ثبت طلاق الزامی است».

در ادامه به موضوع محل دریافت گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی پرداخته‌ایم.

محل دریافت گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی

محل دریافت گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی

همانطور که می دانید طبق ماده 31 قانون حمایت از زن، زن برای ثبت طلاق یا حتی طلاق توافقی باید گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی داشته باشد. بدون این گواهی، دفتر طلاق با ثبت طلاق توافقی موافقت نخواهد کرد. بنابراین ممکن است همسران ندانند که این گواهی را از کجا دریافت کنند.

برخی از دادگاه های خانواده آزمایشگاه مخصوص به خود را دارند که در آنجا همسر را برای صدور گواهی ارجاع می دهند. آنها گواهی عدم بارداری را از آزمایشگاه های خارج از دادگاه قبول نمی کنند و فقط آن آزمایشگاه ها را تایید می کنند.

اما اکثر دادگاه های خانواده در تعیین محل گواهی دخالتی ندارند و فقط به اظهارات زوجه در دادگاه مراجعه می کنند. اما زوجه باید برای گواهی عدم بارداری اقدام کند. از آنجایی که برای ثبت طلاق در دفاتر ازدواج و طلاق این سند لازم است در غیر این صورت طلاق ثبت نمی شود.

جمع بندی

در این مقاله از دفتر حقوقی آقای مسیح قاسمی به بررسی گواهی عدم بارداری در طلاق غیابی پرداختیم. همچنین در این مقاله به چیستی، چگونگی دریافت و تاثیرات این گواهی نیز پرداخته شد. شایان ذکر است شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این گواهی با مشاوران دفتر حقوقی آقای مسیح قاسمی ارتباط حاصل کنید.تماس با وکیل