حق الوکاله وکیل چقدر است؟

حق الوکاله وکیل چقدر است؟

حق الوکاله وکیل چقدر است؟ این اولین سوالی است که مراجعین پرونده‌های قضایی و حقوقی از وکلا می‌پرسند. به طور قطع نمی‌توان در مورد حق الوکاله صحبت کرد چرا که این میزان به عوامل زیادی بستگی دارد.

در صورتی که تمایل دارید برای امور حقوقی خود از وکیل مجرب کمک بگیرید و تمایل دارید در مورد حق الوکاله وکیل, اطلاعات لازم را کسب نمایید در ادامه این مقاله همراه مسیح قاسمی که بهترین وکیل خانواده در اصفهان و همچنین بهترین وکیل طلاق در اصفهان می باشد, همراه باشید.

حق الوکاله وکیل چقدر است | مسیح قاسمی

حق الوکاله وکیل چقدر است

حق الوکاله وکیل چقدر هست؟

پیش از آنکه به بررسی میزان حق وکالت برای وکلا بپردازیم بهتر است بدانیم منظور از حق الوکاله یا همان هزینه وکالت چیست. حق الوکاله مبلغی است که موکل, به منظور بررسی و رسیدگی به پرونده خود در پرونده‌های مختلف به وکیل پرداخت می‌نماید. میزان حق الوکاله به فاکتورهای مهمی بستگی دارد بنابراین در ابتدای آغاز پرونده قابل اعلام نمی‌باشد. همچنین وکیل و موکل می‌توانند نحوه پرداخت آن را به صورت توافقی تعیین نمایند تا موکل, ناچار به پرداخت کل مبلغ به صورت یک جا نباشد.

از جمله عواملی که می‌تواند در تعیین میزان حق الوکاله تاثیر داشته باشد, نوع پرونده است. وکیل بر اساس نوع پرونده تصمیم می‌گیرد که پذیرش آن را انجام دهید و میزان حق الوکاله نیز بر اساس نوع آن از قبل مشخص می‌شود. از دیگر موارد موثر بر روی هزینه حق الوکاله, میزان تجربه و سابقه کاری وکیل است. طبیعتا هرچه وکیل مورد نظر شما از سابقه بهتر و تجربه بیشتری و مهارت برتری برخوردار باشد میزان هزینه وکالت وی نیز بیشتر خواهد بود. در ادامه این مقاله, اطلاعات بیشتری را در این مورد در اختیار شما قرار خواهیم داد.

هزینه وکالت چگونه تعیین می‌شود؟

همانطور که در بخش قبلی گفته شد, عوامل بسیار زیادی بر روی میزان هزینه وکالت تاثیر دارند که میزان تجربه وکیل و همچنین نوع پرونده از جمله موارد بسیار مهم و تاثیرگذار روی این هزینه هستند. به عنوان مثال, حق الوکاله در پرونده‌هایی که ارزش مالی بیشتری دارند نظیر مطالبه چک یا دعاوی ملکی, در مقایسه با سایر پرونده‌های غیر مالی بیشتر است. نکته بسیار مهم آن است که تعیین حق الوکاله می‌تواند بر اساس توافق طرفین صورت گیرد یعنی طرفین (وکیل و موکل) می‌توانند یک رقم مشخص را به منظور هزینه وکالت اعلام کنند. در صورتی که این رقم از طرف یکی از طرفین پذیرفته نشود, میزان هزینه وکالت بر اساس تعرفه و آیین نامه مشخص می‌گردد.اگر به دنبال وکیل ملکی در اصفهان میگردید تنها کافیست با مسیح قاسمی تماس بگیرید.

هزینه وکالت | مسیح قاسمی

هزینه وکالت

پرداخت حق الوکاله در شرایط خاص چگونه انجام می‌گیرد؟

یکی از موارد بسیار قابل توجه حق الوکاله وکیل چقدر است که در صورتی که موکل در پرونده خود, به کمک وکیل پیروز شود می‌تواند هزینه حق الوکاله را که به وکیل پرداخت نموده از طرف دیگر دعوا دریافت نماید. به بیان ساده, در صورتی که دادگاه حکم کند که شخص متهم می‌بایست هزینه‌های وکیل طرف شاکی را جبران کند, آن شخص می‌بایست حداکثر تعرفه تعریف شده برای هزینه وکالت را به شخص شاکی بپردازد. یکی از موارد خاص که در هنگام پرداخت حق الوکاله رخ می‌دهد, منصرف شدن شخص شاکی از ادامه دعواست. به عنوان مثال, شخص به منظور طرح دعوای خود از یک وکیل درخواست رسیدگی به پرونده را دارد اما پس از مدتی, از طرح دعوای خود منصرف می‌گردد.

حق الوکاله وکیل چقدر می باشد | مسیح قاسمی

حق الوکاله وکیل چقدر می باشد

در این حالت, این شخص می‌بایست مبلغی را به عنوان خسارت, به وکیل بپردازد. در صورتی که وکیل, پرونده را تا مرحله دفاع پیش برده باشد و سپس شاکی درخواست رد دعوا را بدهد, می‌بایست نیمی از مبلغ توافق شده را به وکیل بپردازد. نکته‌ای که وجود دارد آن است که بسیاری از این موارد, به صورت توافقی تعیین می‌گردد. برای مثال در برخی مواقع, طرفین توافق می‌کنند تا پیش از صدور رای, موکل نیازی نیست تا حق الوکاله را بپردازد.
از دیگر شرایطی که احتمال وقوع آن محتمل است آن است که موکل می‌تواند, در هر زمانی که اراده کند وکیل خود را عزل نماید. البته این امر در صورتی که وکالت بلاعزل باشد امکان‌ پذیر نمی‌باشد. لازم به ذکر است در صورتی که وکیل انتخابی خود را عزل کنید می‎‌بایست تا زمانی که مشغول فعالیت روی پرونده شما بوده, هزینه‌های لازم را پرداخت نمایید.

میزان پرداختی شما به وکیل, توسط کانون وکلا و بر اساس اقداماتی که وکیل انجام داده است معین می‌گردد. در بسیاری از موارد, پس از اتمام دعوا و انتظار برای صدور رای پرونده, موکل تصمیم به عزل وکیل می‌گیرد. در این حالت, موکل می‌بایست تمام هزینه را به طور کامل به وکیل پرداخت نماید.

تعرفه حق الوکاله وکلا ۱۴۰۲​

نکته بسیار مهمی که وجود دارد آن است که مبلغ دریافتی وکلا از هیچ نهاد یا ارگان خاصی, چه به صورت غیر مستقیم و به چه به صورت مستقیم دریافت نمی‌نمایند بنابراین اینکه حق الوکاله وکیل چقدر است؟ کاملا به پرونده موکلین آنها بستگی دارد. این رقم, که به شکل توافقی میان طرفین مشخص می‌گردد به عنوان دستمزد وکیل در قبال اقداماتی که به منظور رسیدگی به پرونده انجام می‌دهد در نظر گرفته می‌شود. حق الوکاله تنها هزینه وکالت وکیل نیست و در برخی موارد می‌تواند هزینه‌های دیگری نظیر هزینه سفر, اقامت در هتل, تمبر و… را نیز در بر گیرد. به همین جهت باید گفت دریافت حق الوکاله برای وکلا از اهمیت زیادی برخوردار است.

حق الوکاله وکیل در اصفهان | مسیح قاسمی

حق الوکاله وکیل در اصفهان

همانطور که گفته شد, تعیین و محاسبه حق الوکاله معمولا به شکل توافقی میان طرفین انجام می‌گیرد. برای مثال, برخی از وکلا تمایل دارند تا نیمی از مبلغ را در ابتدای کار و نیمی دیگر را در انتهای کار و پس از صدور رای از موکل دریافت کنند. در برخی پرونده‌ها, میزان هزینه وکالت طی 3 مرحله به شکل یک سوم در ابتدا, اواسط کار و پس از صدور رای قطعی برای پرونده توسط موکل پرداخت می‌گردد. نکته بسیار مهم آن است که وکیل موظف است تا تمامی تجربه, مهارت, استعداد و تبحر خود را به کار گیرد تا بتواند متعهدانه و صادقانه, به موکل خود برای پیروزی در پرونده دفاع کند. باید گفت هیچ تضمینی وجود ندارد که پرونده صد در صد به موفقیت برسد اما وکلایی هستند که با تمام وجدان کاری, تمام سعی خود را در دفاع از موکل به کار می‌گیرند. در صورتی که درگیر یک پرونده حقوقی یا قضایی در شهر اصفهان هستید و به دنبال وکیل حقوقی در اصفهان هستید, تنها کافیست به منظور دریافت مشاوره با دفتر وکالت مسیح قاسمی تماس حاصل نمایید.

 تماس با وکیل