مشاوره نیاز داری؟

09131705100

با ما در ارتباط باش

masihghasemilawyer

مشاوره نیاز داری؟

09131705100

مشاوره نیاز داری؟

masihghasemilawyer@gmail.com

 

صورت دعوی حقوقی

صورت دعوی حقوقی

صورت دعوی حقوقی باید به گونه ای تنظیم شود که پس از بررسی آن قاضی پرونده به خوبی متوجه اصل مشکل و دعوا گردد. چرا که هر گونه ابهام در قسمت های مختلف به خصوص بخش دادخواست ممکن است روال پرونده را طولانی تر کند. برای آشنایی با یک نمونه صورت دعوی حقوقی و به دست آوردن اطلاعات تکمیلی می ‌توانید با مسیح قاسمی که یکی از وکیل حقوقی در اصفهان است تماس بگیرید.

صورت دعوی حقوقی چیست؟

برای آسان ‌تر شدن روال قانونی هر روزه قوانین دستخوش تغییرات می شوند, بنابراین پیدا کردن وکلای حرفه ای که به آخرین مصوبات و تفسیر قوانین مسلط هستند, در دعوای حقوقی اهمیت زیادی پیدا می کند.
دعوی به طور کلی به دو دسته بندی دعوی حقوقی و دعوی کیفری تقسیم می شوند. دعاوی حقوقی به تمام مشکلات مربوط به روابط مالی و خانوادگی اطلاق می ‌شود که معمولاً به دلیل عدم داشتن آگاهی کامل در مورد مسائل مختلف رخ می دهد. اما دعاوی کیفری مصادیق پیچیده‌ای داشته و گاهی اوقات به غیر از شاکیان خصوصی جنبه عمومی جرم هم باید بررسی شود.
از مهمترین مصادیق دعوای حقوقی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

• تمام قراردادهای مالی که شامل قرارداد مشارکت آپارتمان, فروش مال مشاع, مطالبه خسارت های ملکی, الزام به تنظیم سند رسمی و مواردی از این قبیل
• دعواهای خانوادگی مانند فسخ نکاح, حضانت اطفال, طلاق, مهریه
• مشکلاتی مانند خلع ید, تصرف عدوانی, تابعیت ثبت احوال
• مشکلات مربوط به وراث در زمینه انحصار ورثه, نسب قیم و موارد دیگر
نحوه نوشتن صورت دعوی حقوقی تأثیر زیادی بر روند طی کردن این مشکلات به شکل آسان تر دارد. به همین جهت در تمام مراحل یک پرونده بهتر است از وکلای متخصص و آموزش دیده مشاوره دریافت کنید, یکی از بهترین ها در حال حاضر مسیح قاسمی است.

نمونه صورت دعوی حقوقی 

دعوای حقوقی نمونه های مختلفی دارند که در هر کدام از آن فرد باید بتواند اثبات کند, حقی از ایشان ضایع شده است, تا امکان پیگیری پرونده فراهم گردد. در ادامه به چند نمونه صورت دعوی حقوقی برای آشنایی بیشتر می پردازیم:

دادخواست های مرتبط با عقود و قراردادها

این دادخواست ها شامل تنظیم اسناد, ابطال کردن معامله ها, دستور جلوگیری و نقل و انتقال صدور قرار تأمین, خلع ید و مطالبه اجرت المثل, دادخواست تخلیه مستاجر, مطالبه اجاره بها و بسیاری از موارد دیگر می شود و به طور معمول وکیل شرکت در اصفهان از آن استفاده میکند.

دادخواست اسناد سجلی

اسناد سجلی مانند تغییر نام شناسنامه, باطل کردن شناسنامه, صدور المثنی با تاریخ واقعی تولد افراد و مواردی از این قبیل را شامل می شود.

دعاوی خانوادگی

دعاوی خانوادگی بسیار گسترده بوده و شامل استرداد جهیزیه, خسارت مربوط به بر هم خوردن نامزدی, دادخواست دریافت اجازه ازدواج از دادگاه, ابطال عقد نکاح, اثبات زوجیت دائم و ازدواج موقت از طرف مرد و زن, طلاق یک طرفه از طرف زوج و زوجه, طلاق توافقی و بسیاری از موارد دیگر جزء نمونه صورت دعوی حقوقی است. همچنین در صورتی که نیاز به بهترین وکیل خانواده در اصفهان دارید تنها افیست با مسیح قاسمی تماس بگیرید.

دعاوی تجاری

دعاوی تجاری بسیار گسترده بوده و شامل برکناری مدیر شرکت ورشکسته, خیانت در امانت, کلاهبرداری, انحلال شرکت, درخواست انحلال شرکت های مختلط سهامی و بسیاری از موارد دیگر می شود.

شرایط اقامه دعوی حقوقی

برای اینکه دادخواست شما که به معنای دادخواهی کردن و عدالت طلبی است مورد بررسی قرار بگیرد, باید از چند شرط برخوردار باشد, تا در حضور یک قاضی پرونده شما بررسی شود.
اگر صورت دعوی حقوقی توسط یک وکیل متخصص تنظیم شود, ابتدا شرایط اقامه دعوا را بررسی کرده و سپس اقدام به تهیه صورتجلسه می ‌کند. به همین سبب بهتر است قبل از شروع هر کاری با وکلای هر حوزه مشورت کنید.
اما به طور کلی شرایط اقامه دعوای حقوقی به شرح ذیل است:

منجز بودن

منجز بودن, منظور حقی است که به فرد اجازه می دهد تا بتواند اقامه دعوا کند و در واقع حق فرد باید کاملا مشخص باشد.

ذینفع بودن

فردی که قرار است اقامه دعوا کند, باید پس از حکم دادگاه نفعی به دست آورد.

محرز بودن سمت یا ذی سمتی

محرز بودن سمت در زمانی لازم است که دادخواست توسط وکیل یا قیم و ولی آماده می شود.

اهلیت داشتن

کسی که قرار است اقامه دعوا کند, نباید محجور یا مجنون باشد.

قانونی و نامشروع بودن حق مورد ادعا

حق قابل ادعا باید قانونی و مشروع باشد, تا بتوان از مجرای قانونی آن را پیگیری کرد, در واقع اموالی که در بازی قمار به دست می آیند یا از دست می ‌روند, قابل مطالبه نیستند.

نحوه نگارش صورت دعوی حقوقی

پس از اینکه مشخص شد یک دعوی حقوقی است اولین قدم نحوه نگارش صورت دعوی حقوقی است. چرا که صورت دعوا اولین شناسه ای است که قاضی پس از بررسی آن می تواند تصمیم مشخصی اتخاذ کند. بنابراین مطابق قانون آیین دادرسی مدنی قبل از شروع به رسیدگی دعوا باید صورت دعوی تقدیم دفتر دادگاه شود.
حساسیت بالا در نحوه نگارش صورت دعوی حقوقی موجب می‌ شود تا افراد به دنبال وکلای حرفه ای برای نگارش و تنظیم این سند مهم باشند و حداقل از مشاوره های یک وکیل مجرب در طی مراحل رسیدگی استفاده کنند.
مطابق قانون آیین دادرسی مدنی باید برای هر دعوای حقوقی یک دادخواست تنظیم شود که اگر بدون اطلاعات کافی دادخواست را تنظیم کنید, منجر به رد دادخواست شده و البته پرداخت هزینه دادرسی نیز بر نمی گردد.

فرم های دادخواست دعوی حقوقی

با توجه به نوع دعوای حقوقی فرم‌های مختلفی وجود دارد که می توانید متناسب با شرایط مشکل خود هر کدام از این فرم ها را تهیه کرده و اقدام به تکمیل آن نمایید.
مهمترین فرم های دادخواست دعوای حقوقی:
• فرم دادخواست شورای حل اختلاف
• فرم دادگاه نخستین
• فرم واخواهی تجدید نظر
• فرم دیوان عدالت اداری

تکمیل قسمت های مهم صورت دعوی

پس از مشخص کردن نوع دعوا با تهیه فرم های مناسب قسمت های مختلفی در فرم وجود دارد که برخی از مهمترین قسمت های آن که باید به شکل دقیق تکمیل شود, شامل موارد ذیل است:

قسمت خواهان

در هنگام پر کردن صورت دعوی حقوقی باید فرد اطلاعات شناسایی از قبیل نام و نام خانوادگی, شماره شناسنامه, شماره ملی, نام پدر, شماره های تلفن و بسیاری از موارد دیگر را تکمیل کند. توجه کنید که خواهان باید تمام این نشانی های مورد نیاز را به دقت بنویسد؛ چرا که تمام ابلاغیه ها به نشانی های درج شده در فرم ارسال می شود.

قسمت خوانده

قسمت خوانده باید از جانب خواهان به عنوان تنظیم کننده دادخواست تکمیل شود و اطلاعات فرد به طور کامل و آدرس محل زندگی درج گردد. در صورت داشتن شماره تماس, تکمیل دادخواست سریع تر صورت می گیرد.

قسمت خواسته

قسمت خواسته بخش بسیار مهم تنظیم دادخواست حقوقی است, در این قسمت خواهان باید با شفافیت و صراحت اعلام کند که چه چیزی را و با چه شرایطی از خوانده طلب می کند. هیچ گونه ابهام و عدم شفافیت در این بخش از سمت دادگاه پذیرفته نیست. پس قبل از اقدام به ارسال دادخواست حتما از یک وکیل متخصص در این زمینه مشاوره دریافت کنید.

دریافت مشاوره از مسیح قاسمی برای دعاوی حقوقی

در صورت پیروزی در دعاوی حقوقی خوانده مجبور به جبران خسارت های به وجود آمده می شود. به همین سبب مشاوره با یک وکیل متخصص و کاربلد تا حد زیادی می ‌تواند به شما در طی کردن مراحل پرونده کمک کند.
برای نوشتن صورت دعوی حقوقی به گونه ‌ای که در طی بررسی دادخواست مورد تأیید دادگاه قرار بگیرد, می ‌توانید با مسیح قاسمی ارتباط بگیرید. زیرا متناسب با شرایط هر پرونده به بهترین شکل صورت دعوی را برای شما تنظیم می کند.

شرایط اقامه دعوی حقوقی | مسیح قاسمی

شرایط اقامه دعوی حقوقیتماس با وکیل