الزام به تنظیم سند ملک قولنامه ای

الزام به تنظیم سند ملک قولنامه ای

الزام به تنظیم سند ملک قولنامه ای به منظور واگذاری اموال غیرمنقول (اموال و اراضی) تهیه سند رسمی در یکی از دفاتر اسناد رسمی ضروری است و یکی از تعهدات مهم فروشنده تهیه سند رسمی می باشد. واگذاری مالکیت به نام خریدار, در صورتی که فروشنده به هر دلیلی در دفاتر اسناد رسمی حضور نداشته باشد و از تهیه سند رسمی واگذاری مالکیت به نام خریدار شکایت کند, خریدار می تواند آن را ارائه دهد و از دادگاه درخواست تعهد کند. در ادامه از وکیل حقوقی در اصفهان , وکیل مسیح قاسمی به بررسی به تنظیم یک ملک قولنامه ای خواهیم پرداخت.

الزام به تنظیم سند یک ملک قولنامه ای | مسیح قاسمی

الزام به تنظیم سند ملک قولنامه ای چیست ؟

الزام به تنظیم سند یک ملک قولنامه ای موضوع بحث امروز ما می باشد. نقل و انتقال ملک در کشور ما عمدتاً از طریق مبایعه نامه انجام می شود و افراد به ندرت از سفته ای برای فروش استفاده می کنند که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود. اصولاً شخصی که ملک را خریداری می کند سند را در قرارداد می گذارد. تحت این عنوان در تاریخ معینی فروشنده در دفتر اسناد رسمی حضور یافته و سند ملک را به نام خریدار تنظیم می کند. اما فروشنده در تاریخ مقرر در دفتر اسناد رسمی حاضر نمی شود.
این غیبت معمولاً به دلیل اختلاف حساب, پشیمانی از فروش ملک, افزایش قیمت ملک پس از عقد قرارداد و سوگند است که در این صورت خریدار چاره ای برای بهره مندی از مزایای قانونی پیش نویس ندارد. سند به نام خود می باشد با این تفاوت که درخواست تنظیم سند رسمی ملک را به دادگاه تقدیم و با تقدیم این درخواست خواسته خود که الزام به تنظیم سند یک ملک قولنامه ای است, را برآورده می کند.

چرا طرح الزام به تنظیم سند ملک قولنامه ای بسیار مهم است؟

بر اساس ماده 22 قانون ثبت, دولت تنها شخصی را به عنوان مالک رسمی املاکی که نام او در سازمان ثبت اسناد و املاک ثبت شده است و طبق ماده 48 همان قانون در مکان هایی که اسناد و مدارک و سایر اسناد و مدارک موجود در آن به ثبت رسیده است, تعیین می کند. رسمی در دسترس, شناخته شده است. وزارت دادگستری باید بداند که اسناد مربوط به اموال غیرمنقول اجباری است. بنابراین شخصی که با سند یا اظهارنامه عادی ملکی را از مالک خریداری می کند و هیچ جا مالک آن ملک نمی شود. در صورتی که بر اساس اسناد موجود باشد از فروشنده بخواهید سند رسمی ملک را تنظیم کند.

بررسی الزام به تنظیم سند ملک قولنامه ای | مسیح قاسمی

برای طرح دعوای الزام به تنظیم سند یک ملک قولنامه ای باید چه شرایطی داشت؟

هر دعوی در دادگاه ها شرایطی دارد. از جمله شرایط تقدیم دادخواست الزام به تنظیم سند ملک قولنامه ای, شرط تنظیم سند رسمی این است که شاکی یا شاکی دلایل یا مستندات عینی ادعای خود را ارائه دهد. داشتن سوگند یا مبایعه نامه نزد فروشنده برای دعوی مستلزم تنظیم سند مالکیت است و ادعای شاکی باید مستند باشد. البته لازم به ذکر است که طبق قانون مدنی ممکن است قرارداد به صورت شفاهی تنظیم شود که در این صورت خواهان که خریدار ملک بوده است باید این موضوع را از طریق سایر اسناد در دادگاه ثابت کند.
نکته مهم این است که اگر فروشنده, مالک ملک نباشد, شاکی باید علاوه بر فروشنده, مالکان قبلی و مالک رسمی ملک را نیز شامل شود. با توجه به اینکه برای تنظیم سند رسمی مالکیت دادخواست الزامی است, سند مالکیت باید به همراه دادخواست تقدیم دادگاه شود. همچنین تعیین میزان هزینه های قانونی بر اساس ارزش ملک است.

کاربرد تنظیم سند یک ملک قولنامه ای چیست؟

سند قولنامه ای یک مدرک رسمی است که در آن شرایط و قوانین مربوط به فروش یک ملک یا امتیازات آن توسط فروشنده به خریدار اعلام می شود. این سند حاوی اطلاعاتی مانند نام و آدرس فروشنده و خریدار, جزئیات ملک مورد فروش, قیمت و شرایط پرداخت, تاریخ تحویل و شرایط تحویل ملک, شرایط رفع اشکال و دیگر موارد مربوط به فروش ملک است. الزام به تنظیم سند ملک قولنامه ای برای فروش یک ملک به دلیل حفاظت از حقوق و منافع فروشنده و خریدار و همچنین جلوگیری از بروز اختلافات در آینده است. به بیان ساده تر, یک ملک قولنامه یک سند حقوقی است که بین فروشنده و خریدار ملک منعقد می‌شود. در این قرارداد, شرایط و شروط مربوط به فروش و خرید ملک تعیین می‌شود. کاربرد اصلی الزام به تنظیم سند یک ملک قولنامه, محافظت از منافع هر دو طرف در معامله ملکی است. الزام به تنظیم سند ملک قولنامه شامل موارد زیر می‌شود:

1. شرایط فروش

در این سند, شروط کلی معامله, اطلاعات مربوط به ملک (مانند مساحت, محل و ویژگی‌ها) و قیمت فروش تعیین می‌ شود.

2. شرایط پرداخت

تعیین نحوه پرداخت قیمت ملک, از جمله قسطی یا یکجا, مبلغ پیش پرداخت و مهلت پرداخت توسط خریدار.

3. انتقال مالکیت

شرایط انتقال مالکیت از فروشنده به خریدار, از جمله تاریخ انتقال و تکمیل مدارک مربوطه.

4. تضمین‌ها

شرایط تضمین از جانب هر دو طرف معامله, از جمله تضمین قابل قبولی مبنی بر ویژگی‌ها, عدم وجود بدهی‌ها یا تعهدات حقوقی.

5. شرایط پایانی

هر موضوع دیگری که طرفین تصمیم بگیرند در این سند ضمیمه شود, مانند شرایط در خصوص انتقال دسترسی‌ها, تعهدات نگهداری و گارانتی و غیره.

الزام به تنظیم سند ملک قولنامه ای | مسیح قاسمی

محل شکل گیری این دعوا الزام به تنظیم سند ملک قولنامه ای

بر اساس ماده ۱۲ قانون آیین دادرسی مدنی, دعاوی راجع به الزام به تنظیم سند یک ملک به صورت قولنامه ای اعم از مالکیت, مزاحمت, ممانعت از حق, تصرف عدوانی و سایر حقوق مربوط به آن در دادگاه محل وقوع مال غیر منقول اقامه می شود. هر چند خوانده حضور داشته باشد, این دعوا در همان مکان حوزه ثبت خواهد شد. با املاک تهران معامله کرده اید و فروشنده از تنظیم سند به نام شما امتناع می ورزد, باید از او در تهران شکایت کنید زیرا ملک در تهران است.

نمونه دادخواست الزام به تنظیم سند ملک قولنامه ای

در این مقاله از دفتر حقوقی وکیل مسیح قاسمی به بررسی الزام به تنظیم سند ملک قولنامه ایپرداختیم. همچنین در این مقاله به انواع جوانب تنظیم این سند پرداخته شد. شایان ذکر است, شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران این مجموعه تماس حاصل فرمایید. مسیح قاسمی یکی از بهترین وکیل ملکی در اصفهان می باشد و آماده ارائه خدمات به شما می باشد.تماس با وکیل