مشاوره نیاز داری؟

09131705100

با ما در ارتباط باش

masihghasemilawyer

مشاوره نیاز داری؟

09131705100

مشاوره نیاز داری؟

masihghasemilawyer@gmail.com

 

فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک

فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک

فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک در حالت کلی با ضوابط قانونی دارای پیگرد می باشد. ملک مشاع, ملکی است که افراد در آن شریک باشند؛ برخی از این اموال غیر قابل تقسیم و فروخته می شود که در این صورت فروش آن تنها با توافق همه شرکا امکان پذیر خواهد بود. در غیر این صورت فروش مال بدون اذن شریک جرم محسوب و پیگرد قانونی دارد.

فروش ملک مشاع به دلیل کثرت مالکان معمولاً با اختلافات و مشکلات زیادی همراه است. این امر در بسیاری از موارد باعث می شود که قیمت املاک رایج کمتر از املاکی باشد که فقط یک مالک دارند. در این مقاله از دفتر حقوقی آقای مسیح قاسمی که وکیل ملکی در اصفهان می باشد همراه باشید تا به بررسی فروش ملک های مشاع بدون اجازه شریک خواهیم پرداخت.

روش های خارج کردن ملک از حالت مشاع | مسیح قاسمی

روش های خارج کردن ملک از حالت مشاع

ملک مشاع چیست ؟

قبل از ارائه توضیحات لازم در مورد فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک, لازم است به مفهوم خود ملک مشاع بپردازیم. این مفهوم را می توان به صورت زیر توضیح داد: مال مشاع, ملکی که مالکیت آن بین دو یا چند نفر مشترک است, اصطلاح قانونی این شرایط را «اشاعه» می‌گویند و به این معنا است که در ملک مشاع همه شرکا حق مالکیت دارند. شایان ذکر است مالکیت ملک از چند طریق می تواند مشاع شود:
1. شخصی دارای شش دانگ از یک ملک است و بخشی از آن را مانند دو دانگ به نام شخص دیگری می سازد.
2. در حالت بعدی شرایط اشاعه در ماترک است که طبق آن ملکی به چند نفر ارث می رسد. هر یک از مردم به اندازه الارثی هستند که در این ملک شریک می شوند. در این شرایط افراد می توانند هر کدام از سندهای مالکیتی داشته باشند که در هر کدام از آن ها میزان سود ذکر شده باشد.
3. اشخاصی که برای خرید ملک شریک می شوند و بر اساس دونگ یا قراردادهای دیگر در هر قسمت از آن ملک سهم دارند.
4. اشتراک چند نفر در یک ملک موجب محدود شدن بیع می شود و فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک نیز تضمین کننده عملکرد خود می باشد.

فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک امکان پذیر است ؟

با توجه به مشکلات ذکر شده باید بدانیم که تمامی مالکان می توانند سهام خود را بفروشند و اجاره دهند. این در حالی است که تقریباً مقدار کمی از فروش خارج شده است که مواد در آن با اجازه سایر مالکان انجام می شود. در واقع به این معنی است که فروش ملک از اختیار قانونی است که به خریدار اجازه تصرف مادی را با رضایت سایر مالکان نمی دهد. این یک نوع اقدام فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک است زیرا در هر حال برای تصرف در آن اذن یا اجازه سایر مالکین لازم است.
اجازه مالک برای تصرف در ملک به این دلیل است که همه افراد در ملک مستحق ملک هستند. با توجه به مشکلات تصرفات مادی ملک, مالکان در تلاش هستند تا ملک را از ملک خارج کنند. شایان ذکر است این مجموعه با دارا بودن وکلای حرفه ای می توانند شما را در مراحل حقوقی کمک کنند.

فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک | مسیح

فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک

فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک چقدر زمان می برد ؟

مدت فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک با توجه به نوع آن و همچنین نوع پرونده متفاوت است, پیشنهاد ما مشاوره با یکی از وکلای ثابت برای فروش ملک مشاع بدون سند, فروش ملک مشاع می باشد. بدون سند رسمی, فروش مال مشاع با سند عادی و فروش مال مشاع غیر قابل افشا. هزینه آن در فروش و مزایده ملک یک بیستم قیمت آن خواهد بود که از آن کسر می شود. مثلاً اگر ملک میلیاردی فروخته شود, 50 میلیون آن با اجرا کسر می شود و مابقی بین شرکا تقسیم می شود.
با توجه به اظهارات فوق در خصوص نحوه فروش اموال جامعه و حکم به فروش اموال جامعه می توان گفت که اموال جامعه به مزایده و قابل فروش توسط دادگاه می باشد. در صورت فروخته شدن مال به غیر و عدم فروش مال در مزایده, دادگاه در مورد تقسیم مال بین شرکا تصمیم گیری می کند. قابل ذکر است شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با این مجموعه تماس حاصل کرده و از دریافت اطلاعات وکلای حرفه ای در این امر نهایت استفاده را ببرید.

روش های خارج کردن ملک از حالت مشاع

در صورت فروخته شدن مال به غیر و عدم فروش مال در مزایده, دادگاه در مورد تقسیم مال بین شرکا تصمیم گیری می کند. البته اگر در بین مالکان غایب کودک یا فردی که از سلامت روانی کامل برخوردار نباشد, می توان این کار را انجام داد. در صورت وجود این شرایط, دادگاه صلاحیت تصمیم گیری در مورد نحوه تقسیم را دارد و موضوع از طریق دادگاه پیگیری می شود. تمام این موارد جزو روش های فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک می باشد.

برای حل اختلاف بین شرکا به کجا مراجعه کنیم ؟

برای حل اختلاف بستگی به این دارد که آیا ملک شما دارای سابقه ثابت در ثبت اسناد و املاک است یا خیر. در صورتی که ملک در دفاتر اسناد رسمی به ثبت رسیده باشد, می توانید به راحتی با اداره ثبت اسناد و املاک محل ملک تماس گرفته و یا اختلافات ناشی از فروش ملک را بدون اجازه شریک مطرح نمایید. در غیر این صورت, برای پیگیری این دسته از پرونده ها باید به دادگاه مراجعه کنید. شایان ذکر است که برای برای حل اختلاف بین شرکا, بهتر است با یک وکیل حرفه ای درباره این موضوع صحبت و مشاوره بگیرید.

فروش مال مشاع توسط یکی از شرکا | مسیح قاسمی

فروش مال مشاع توسط یکی از شرکا

فروش مال مشاع توسط یکی از شرکا

در این مقاله از دفتر حقوقی آقای مسیح قاسمی به بررسی فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک پرداختیم. همچنین در این مقاله به بررسی تمامی جنبه های این موضوع نیز پرداختیم. مال مشاع, ملکی است که چند نفر در آن شریک باشند و برای ملکی شرط مشترک ایجاد می شود که مثلاً یک یا دو تا از شش دانگ آن, هر نفر یک یا دو دانگ یا حتی نصف دانگ از خانه بخرد. در این صورت چون ملک چند مالک پیدا می کند می گوییم حالت مشترک دارد. شایان ذکر است شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با دفتر حقوقی آقای مسیح قاسمی ارتباط برقرار کنید. مسیح قاسمی وکیل حقوقی در اصفهان می باشد که به انجام سایر خدمات اعم از بهترین وکیل طلاق در اصفهان نیز میپردازد.تماس با وکیل