مشاوره نیاز داری؟

09131705100

با ما در ارتباط باش

masihghasemilawyer

مشاوره نیاز داری؟

09131705100

مشاوره نیاز داری؟

masihghasemilawyer@gmail.com

 

وقف خاص یعنی چه؟

وقف خاص یعنی چه؟

وقف خاص یعنی چه ؟ می توان گفت که وقف خاص یکی از قواعد خاص حقوقی است. از طریق مفهوم وقف جامعه می تواند نقش موثری در توسعه جامعه ایفا کند. به عبارت ساده تر, اعضای جامعه می توانند با در اختیار قرار دادن تمام یا بخشی از دارایی خود در اختیار جامعه, منافع همه اعضای جامعه یا گروهی از آنها را تامین کنند. بنابراین, اعضای جامعه می توانند فداکاری کنند تا جامعه بتوانند از ثروت خود بهره مند شوند. نکته این است که از طریق وقف, اصل ملک به ثبت رسیده و تغییر آن ممنوع است. بر اساس قانون وقف, منافع مال موقوفه فقط قابل استفاده است. این موضوعی است که در بخش هایی که به صورت خاص می باشد, وجود دارد. در ادامه از وکیل حقوقی در اصفهان وکیل مسیح قاسمی به بررسی پرسش وقف خاص یعنی چه خواهیم پرداخت.

وقف خاص | مسیح قاسمی

وقف خاص چیست؟

بر خلاف وقف عام که لازم الاجرا نیست, وقف خاص صحیح است و متعلق به شخص یا اشخاص خاصی می باشد. مثلاً وقف برای فرزندان؛ در این صورت فرزندان افرادی هستند که از اموال وقف فقط برای خود استفاده می کنند و مورد استفاده عموم قرار نمی گیرند. قانون مدنی در برخی از مواد خود عقود معینی مانند اجاره و بیع را تعریف کرده و شرایط و ضوابط این نوع عقود را نیز بیان می کند. از جمله عقود خاص مذکور در این قانون, عقد وقف است که به موجب آن مالک از اموال خود پول می گیرد و آن را صرف امور خیریه و کمک به دیگران می کند.
در ادامه بررسی عنوان وقف خاص یعنی چه, باید ذکر کرد که عقد وقف بر دو قسم است: وقف خاص و وقف عام. عقد وقف خاص به عنوان یکی از این اقسام دارای کار های خاصی در وقف و ایجاد این آثار و تنظیم سند وقف می باشد. برای صحت, رعایت مقررات نحوه تنظیم این سند و شرایط قانونی وقفه های ویژه الزامی است. همچنین تمام این موارد می توانند یکی از عوامل پاسخگو پرسش وقف خاص یعنی چه باشند.

قرارداد وقف دارای چه مواردی است؟

وقف یکی از نهاد های مهم اسلامی مبتنی بر قوانین کشورمان است که از گذشته های دور در جامعه رواج داشته و زمینه ساز بسیاری از امور خیریه و فعالیت های فرهنگی شده است. سازمان ها بر اساس عقد یا قرارداد محقق می شوند و بر دو قسم هستند: وقف خاص و وقف عام. در نوع اول , وقف محدود است و شامل چند نفر می شود. مثلاً شخصی اموال خود را به فرزندان و همسرش اختصاص می دهد یا فردی که می شناسد به دانش آموزان خاصی کمک می کند.
قابل ذکر است,  که با توجه به توضیحات فوق, باید گفت که این نوع وقف عقدی است که بر اساس آن وقف عین مالی دریافت می کند. مالکیت و علاوه بر غیرقابل انتقال بودن, مزایای این نوع وقف ها برای افراد محدودی محفوظ است که برای آنها مهلت تعیین شده و برای کمک استفاده می شود.

وقف خاص چیست؟ | مسیح قاسمی

شروط وقف خاص چیست؟

وقتی شخصی تصمیم می گیرد مال خود را به اشخاص معین و محدود وقف کند و عقد وقف خاص منعقد کند, می تواند از طریق کارشناس حقوقی مانند مشاور حقوقی یا وکیل این قرارداد را تنظیم کند. در هر حال چه این وقف از طریق وکیل باشد و چه توسط خود شخص و با استفاده از مصادیق قبلی در تنظیم این وقف و انعقاد وقف باید شرایط قانونی رعایت شود که به دو دسته کلی تقسیم می شود. همچنین این شما می توانید تمامی امور وقف خود را به این مجموعه با بهترین عملکرد بسپارید.
در ادامه پاسخ به سوال وقف خاص یعنی چه, باید ذکر کرد که شرایط عمومی عقد وقف شرایط خاصی است که بین این عقد و سایر عقود تقسیم می شود که در واقع شرایط صحت معامله است. در قانون مدنی شرایط صحت معامله پیش بینی شده است که عبارتند از:
1. جهت مشروع وقف
2. معلوم و معین بودن مال موقوفه
3. اهلیت واقف و موقوف علیهم
4. قصد و رضای واقف و موقوف علیهم
شرایط خاص عقد وقف شرایطی است که مختص این عقد می باشد و در سایر عقود ذکر نشده است. ماده 55 به بعد قانون مدنی این شرایط را تعیین و شامل موارد زیر است:
1. قبض مال موقوفه از طریق موقوف علیهم
2. قابل بقا بودن مال موقوفه

تفاوت وقف خاص و وقف عام چیست؟

در ادامه جواب به این سوال سوال , باید ذکر کرد که کمک های ویژه و عمومی بر اساس تعاریفی که در بالا ذکر کردیم با یکدیگر متفاوت هستند. مهمترین تفاوتی که می توان بین فداکاری خاص و عمومی پیدا کرد مفهوم فداکاری است. به عبارت ساده , به طور کلی فداکاری , همه اعضای جامعه حق دارند از وقف استفاده کنند, اما در نوع دیگر , فقط گروه ها یا افراد خاصی امکان بهره مندی از وقف را دارند. تفاوت دیگر این است که در وقف عام یا وقف یا حاکم اسلامی می تواند از مال استفاده کند اما در این نوع وقف فقط واقف می تواند از مال استفاده کند.
بنابراین حاکم شرع یا حکومت به وقف خاصی دسترسی ندارد و نمی تواند آن را تغییر کاربری دهد و یا از آن برای مصارف دیگر استفاده کند. در خصوص وقف خاص و تفاوت آن با وقف عام, نکته بسیار مهمی است که باید به آن اشاره کرد.

وقف خاص یعنی چه؟ | مسیح قاسمی

سخن پایانی

در این مقاله از دفتر حقوقی وکیل مسیح قاسمی به بررسی پرسش وقف خاص یعنی چه, پرداختیم. در آخر می توان گفت که وقف یکی از مهم ترین عوامل اجتماعی در حقوق است. همانطور که ذکر کردیم وقت مفهومی است که بر اساس اسلام و شریعت توسعه یافته است. در واقع اگر درگیر پرونده های مربوط به وقف هستید, بهتر است علاوه بر قوانین حقوقی و مدنی با یک وکیل آشنا به شرع مشورت کنید. استفاده از چنین قوانین شرعی در دادگاه می تواند تأثیر خوبی داشته باشد. قابل ذکر است, شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران این مجموعه ارتباط حاصل کنید. مسیح قاسمی همچنین بهترین وکیل طلاق در اصفهان می باشد و آماده خدمترسانی به شما عزیزان می باشد.تماس با وکیل