مشاوره نیاز داری؟

09131705100

با ما در ارتباط باش

masihghasemilawyer

مشاوره نیاز داری؟

09131705100

مشاوره نیاز داری؟

masihghasemilawyer@gmail.com

 

اگر زن درخواست طلاق کند آیا مهریه به او تعلق میگیرد ؟

اگر زن درخواست طلاق کند آیا مهریه به او تعلق میگیرد ؟

اگر زن درخواست طلاق کند آیا مهریه به او تعلق میگیرد ؟ این سوالی است که بسیاری از کاربران از خود می پرسند. در صورت توافق زن و شوهر بر طلاق و سایر امور از قبیل مهریه, نفقه, حضانت فرزند و امثال. زن می تواند با رضایت خود مهریه را مطالبه کند یا به شوهرش بدهد. اما اگر مرد از طرف زن با داد خواست طلاق مخالفت کند و زن از طریق مواردی مانند عدم پرداخت نفقه, حق طلاق, فریب و حرج و شرایط ضمن عقد, دادخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده تقدیم کند. قاضی دادگاه پس از بررسی دلایل دادگاه زن برای طلاق, علاوه بر صدور حکم طلاق زن, مرد را به پرداخت مهریه نیز مکلف می کند. در ادامه از دفتر حقوقی آقای مسیح قاسمی که بهترین وکیل طلاق در اصفهان می باشد در ادامه همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

اگر زن درخواست طلاق کند آیا مهریه به او تعلق میگیرد | مسیح قاسمی

اگر زن درخواست طلاق کند آیا مهریه به او تعلق میگیرد

درخواست طلاق و گرفتن مهریه چیست ؟

بر اساس قانون, اگر زن درخواست طلاق کند مهریه بهش تعلق میگیرد . مهریه یکی از حقوق زنی است که به محض وقوع عقد, مالک آن می شود و می تواند آن را از شوهر خود مطالبه کند. برای مرد مقرر کرده و او را طلاق داده است. با این توضیح, اگر مرد با طلاق همسر مخالفت کند, حتی در صورت انکار مهریه, طلاق موجب موفقیت نمی شود. تمام این عوامل در سوال در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد موثر می باشد. اگر زوجین بر جدایی توافق کنند و بر سر مهریه و حضانت و امثال آن اختلافی وجود نداشته باشد بدون شک طلاق توافقی است اما اگر مرد با طلاق مخالفت کند و زن از طریق ثبوت عار یا ثبوت یکی حکم طلاق بگیرد. از شروط دوازده گانه عقد نکاح, در صورت امضای زوجین می تواند استفاده نماید. علاوه بر طلاق, می تواند مهریه هم بگیرد, بنابراین در صورت ارائه دلیل موجه و مورد تایید دادگاه برای طلاق, امکان درخواست طلاق و گرفتن مهریه برای زن وجود دارد.

مثلاً اگر مردی در دادگاه به پرداخت نفقه از کارافتادگی حداقل شش ماه اخیر محکوم شود و با وجود صدور حکم و اعدام, مرد نفقه ندهد, زن می‌تواند به استناد به دادگاه دادخواست طلاق بدهد. شرط اول صیغه – در فرض مثلاً اگر مهریه او 200 سکه تمام بهار آزادی باشد, مرد باید در مقابل طلاق با دلیل مذکور, بدهد. یک سکه و باقیمانده را بر عهده زوجین بگذارد و در نهایت دادگاه پس از رسیدگی به پرونده می تواند داد خواست طلاق با حق پرداخت مهریه را تقدیم کند. حق پرداخت حق النفقه حق پرداخت طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه به مدت شش ماه و بر اساس رأی محکومیت نفقه, رأی طلاق به صورت سکه ای صادر می شود.

تمام این موارد در سوال اگر زن درخواست طلاق کند آیا مهریه به او تعلق میگیرد تاثیر گذار هستند. توجه داشته باشید که مراحل داد خواست طلاق از طرف زوجه و اخذ مهریه و به عبارتی دادگاه طلاق از طرف زوجه و اخذ مهریه سه مرحله ای است یعنی در صورت اعتراض زوج به تصمیم دادگاه بدوی به دادگاه تجدید نظر استان تهران ارسال می شود و در صورت اعتراض به رأی دادگاه تجدید نظر استان تهران پرونده به دیوان عالی کشور ارسال می شود. روند طلاق ممکن است تا یک سال طول بکشد.

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد | مسیح قاسمی

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد

اگر زن درخواست طلاق کند آیا مهریه به او تعلق میگیرد و شروط ضمن عقد 

همچنین در صورت درخواست طلاق از سوی زوجه بر اساس شرایط صیغه, زن به راحتی می تواند مهریه را از شوهر خود مطالبه کند. بنابراین مطالبه مهریه بر اساس شرایط عقد برای زن بسیار آسان خواهد بود. در شرایطی که مرد به زن خود حق طلاق می دهد, مهریه بستگی به حدود اختیارات مندرج در وکالتنامه دارد و زن می تواند با توجه به آن اختیارات, مهریه خود را مطالبه یا فسخ کند. همچنین در صورت وجود تقاضای طلاق, جهیزیه و مسائل طلاق, زن می تواند با استناد به یکی از موارد حجر و حجر, از قاضی دادگاه حکم طلاق و مهریه بگیرد. این شروط در سوال اگر زن درخواست طلاق کند آیا مهریه به او تعلق میگیرد بسیار نقش با اهمیتی را ایفا می کند.

همچنین دادگاه خانواده در مورد میزان مهریه یا موضوع بخشودگی مهریه طبق قانون جدید مهریه تصمیم گیری خواهد کرد. حتی اگر زن نظر خود را در مورد میزان مهریه یا میزان مهریه به قاضی دادگاه بدهد, تصمیم نهایی در مورد مهریه در نهایت با قاضی دادگاه خانواده است.

در چه صورت به زن بعد از درخواست طلاق زجه مهریه تعلق نمی گیرد؟

مهریه حق زن است و در صورتی که دادخواست طلاق از طرف زن و مهریه در دادگاه مطرح شود, دلایل عدم پرداخت این حق باید ثابت شود. قانون زن را مجرم می داند حتی اگر مرتکب خیانت و روابط نامشروع شود یا حتی در مواردی که ناسالم باشد و از شوهرش حمایت نکند مستحق مهریه است. به طور کلی مهریه در دو مورد وجود ندارد, طبق ماده 1089 قانون مدنی, اگر عقد باطل باشد و نزدیكی وجود نداشته باشد و اگر عقد فسخ شود و نزدیكی وجود نداشته باشد, در این بین مهریه وجود ندارد. مگر اینکه مرد مبتلا به بیماری آنه باشد که نوعی اختلال عملکرد جنسی است که در این صورت نیمی از صمیمیت به او تعلق می گیرد. این موارد می تواند جزو اگر زن درخواست طلاق کند آیا مهریه به او تعلق میگیرد باشند.

با دادخواست طلاق زوجه و مهریه, موضوع پرداخت زن در دادگاه مطرح می شود, حتی اگر هنوز زندگی مشترک خود را شروع نکرده باشند. در صورتي كه زن بتواند دلايل مورد قبول دادگاه را اقامه كند, نصف مهريه به شرط باكره بودن زن تعلق مي گيرد وگرنه در صورت نزديك بودن در دوران نامزدي تمامي صداقت تعلق خواهد گرفت.

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد | مسیح قاسمی

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد

اگر زن درخواست طلاق کند مهریه بهش تعلق میگیرد ؟

در این مقاله از دفتر حقوقی آقای مسیح قاسمی به بررسی اگر زن درخواست طلاق کند آیا مهریه به او تعلق میگیرد پرداختیم. همچنین در این مقاله به چیستی, شروط ضمن عقد و مطالبه مهریه و تعلق نگرفتن مهریه اشاره شد. شایان ذکر است شما کاربر عزیز برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با اگر زن درخواست طلاق کند مهریه بهش تعلق میگیرد می توانید با دفتر حقوقی آقای مسیح قاسمی تماس حاصل کرده. مسیح قاسمی همچنین وکیل ملکی در اصفهان می باشد و به ارائه خدمات ملکی نیز میپردازد.تماس با وکیل